t4

Formace „T4“ vznikla v lednu 2002 jako seskupení čtyř vynikajících českých muzikantů. V hudebních médiích byla označena za „superskupinu“ a to jistě i díky tomu, že většina členů kapely je považována za žijící legendy českého rocku či blues.

Vůdčí osobností skupiny T4 je zpěvák a klávesista ROMAN DRAGOUN. V letech 1980 -1983 byl členem legendární brněnské kapely PROGRES II, v níž se zaskvěl především na dvojalbu „Třetí kniha džunglí“. V období 1983 -1988 byl motorem originální skupiny FUTURUM (LP: „Ostrov Země“ a „Jedinečná šance“). Poté (v letech 1988 – 1990) se společně s Michalem Pavlíčkem podílel na veleúspěšném projektu STROMBOLI. Publiku se také představil (jako Jesus) v hlavní roli muzikálu „Jesus Christ Superstar“ (1995 – 1997). Vedle toho Dragoun spolupracoval s řadou dalších českých interpretů (Bára Basiková, Lucie Bílá, Raven). V poslední době exceloval v muzikálu „Apokalypsa“ a natočil dvě sólová alba („Stín mý krve“, „Slunci blíž“).

Basový kytarista VLADIMÍR „Guma“ KULHÁNEK se nesmazatelně zapsal do dějin československé rockové i bluesové hudby. V letech 1970 -1972 působil jako člen formace FLAMENGO, s níž vytvořil zásadní desku českého rocku „Kuře v hodinkách“. V období 1976 -1978 byl společně s Michalem Pavlíčkem oporou skupiny BOHEMIA. Pak následovala spolupráce s BLUES BANDEM Luboše Andršta a Petera Lipy. V roce 1985 stál „Guma“ Kulhánek při znovuzrození formace „ETC …“, v níž působil 12 let společně se stávajícím spoluhráčem Stanislavem Kubešem. „Guma“ Kulhánek také „tvrdil muziku“ ve STROMBOLI a hrál na řadě jiných výtečných alb (C&K Vocal, Ota Petřina, apod.). V současnosti vystupuje také se skupinou Anny K a v projektu „GROOVE“ Jana Kořínka.

STANISLAV „Klásek“ KUBEŠ je právem považován za kytaristu přinejmenším evropského formátu. V letech 1975 – 1981 byl členem skupiny zpěváka Jiřího Schelingera, když „Kláskova“ virtuózní kytara bývala vždy poznávacím znakem této kapely. Charakteristický Kubešův tón významně dotvářel všechna Schelingerova rocková alba a dalších 40 singlů. Po předčasném úmrtí Jiřího Schelingera přijal Kubeš na 4 roky angažmá ve skupině „SLS“ Leška Semelky, v níž svým kytarovým mistrovstvím vévodil 1 nahranému albu a celé řadě singlů. V roce 1985 stál u znovu-zrození „ETC…“, s nimiž (až do odchodu v létě roku 2001) natočil desky „ETC…3“, „ETC…4“, „20 deka duše“, „Jen se směj, „ETC…Live-unplugged“, „Město z peřin“ a „Nůž na hrdle“. S „ETC…“ absolvoval Kubeš mimo jiné i zájezd na „1. rockový festival CZ USA“ v Chicagu. V roce 1990 hrál s společně Vladimírem Kulhánkem v sestavě „ETC…“ jako support kapely Rolling Stones při megakoncertu „Stounů“ na pražském Strahově. „Kláskova“ procítěná kytarová sóla vyvolávají u posluchačů nadšené mrazení…

Hráč na bicí nástroje MARTIN KOPŘIVA patří k nadějným tvářím mladé, nastupující bubenické generace. Student Ježkovy konzervatoře v Praze byl členem „Vítkova kvarteta“ a skupiny „Veteráni studené války“ (společně s Otou Petřinou). Od roku 2000 hraje s Vladimírem Kulhánkem v seskupení „GROOVE“.

A jaký že hudební styl T4 hraje? Podle odborného tisku se jedná o „rock s bluesovými prvky, kde nelze přeslechnout vliv jazzu a funku“. S klidem však můžeme říci, že jde o nezaměnitelný styl bravurních instrumentalistů, kteří s chutí a obdivuhodnou invencí kouzlí na pódiu pohodu a dávají tak vzniknout zajímavému celku – originální a melodické české muzice.

Asi nepřekvapí, že repertoár tvoří výhradně původní melodie, o jejichž tvorbu se dělí všichni členové kapely. Kompaktní dojem skladeb dotvářejí svými texty Marek Eben a Milan Princ. Multitalentovanou osobnost Marka Ebena není nutno českému publiku představovat. Jeho texty jsou smutně vtipnými a obsahem nabitými básnickými skvosty. Dvorním textařem kapely je však Milan Princ, jehož nápadité a mnoho-vrstevnatě barevné básnické obrazy jsou šity na míru projevu zpěváka Romana Dragouna. Pokud by někoho zajímalo, jaké „tajemství“ v sobě skrývá název „T4 “, vězte, že T4 neboli „tyroxin“ je hormon produkovaný štítnou žlázou. T4 zvyšuje spotřebu kyslíku, zlepšuje metabolismus a zrychluje srdeční činnost. A především – je důležitý pro správný vývoj mozku. Jeho nedostatek má za následek kretenismus.